Turystyczne Forum Wiedzy

wakacje nad morzem w Polsce

 

Sztuka i kultura kaszubska

07 czerwiec 2012r.

Bożena Stelmachowska - Kultura materialna i sztuka ludowa na Kaszubach. U dawnych Kaszubów, z przyczyn ekonomicznych i fizjograficznych, na plan pierwszy wysuwa się rybołówstwo i rolnictwo wraz z hodowlą. Ich narzędzia pracy były bardzo prymitywne. W XVIII i XIX w. używano jeszcze młotów drewnianych do głuszenia ryb, ościeni żelaznych do zakłuwania ich pod lodem. Uklejnice, jażdżówki i drguby to narzędzia rybołówcze, sięgające XVI i XVII w. Pradawne pochodzenie mają niewody, a zwłaszcza cezy; więciory czyli wiersze do połowu pasywnego należą także do dawnych narzędzi rybackich, używanych nad morzem i


Zwiedzamy Słupsk

23 lipiec 2013r.

ZWIEDZAMY SŁUPSK Centralnym punktem miasta jest plac przed Ratuszem Miejskim (pl. Zwycięstwa), przez który, wzdłuż dawnych obwarowań i ocalałej XIX-wiecznej zabudowy Starego Miasta, biegnie jeszcze trasa Gdańsk - Szczecin (ale już niedługo cały ruch tranzytowy skierowany zostanie na południową obwodnicę miasta).


Ustka i okolice

23 lipiec 2013r.

USTKA obowiązków mieszkańców Bierkowa należało utrzymywanie melioracji nad przepływającą opodal wsi Moszczeniczką. W 1911 roku wybudowano tu niewielki kościół. BRUSKOWO WIELKIE, oddalone od Słupska o 9 km, jest pierwszą dużą wsią na trasie ze Słupska do Darłowa. Wieś położona jest na skraju doliny, którą płynie Moszczeniczką. Rejon ten obfituje w złoża torfu, eksploatowanego w przeszłości na skalę prawie przemysłową.


Kobylnica na Kaszubach

23 lipiec 2013r.

KOBYLNICA to duża gminna wieś położona jest przy drodze ze Słupska do Miastka i Bytowa, od kilku lat szybko przeobrażająca się w słupskie przedmieście. Pierwsze informacje o Kobylnicy pochodzą z 1315 roku. Tutejszy majątek zapisany Święcom, na-j leżał później (do roku 1735) do Puttkamerów (przyjmuje się, że /takie nazwisko w końcu XIV wieku przyjęli Święcowie). Później część dóbr kobylnickich stała się własnością Hohenzollernów. Przez ponad 200 lat obie osady rozróżniano dodając przymiotniki Królewska i Szlachecka.


Dębnica Kaszubska

23 lipiec 2013r.

DĘBNICA KASZUBSKA, leży na północy tego obszaru, w odległości 15 km od Słupska, jest największą wsią na tym terenie. nie bezpośrednio nad Słupią, lecz nad jej prawobrzeż- mnym dopływem - rzeką Skotawą po raz pierwszy wzmiankowana była w roku 1485. Na początku XVII wieku do nazwy Damnitz i dołączono przymiotnik Raths, określający zależność wsi od Rady Miasta Słupska. W końcu XV wieku wieś należała częściowo do książąt pomorskich, częściowo do rodu Puttkamerów z Cetunia i do Marcina Wobesera, który w 1485 roku sprzedał swój grunt miastu.