Turystyczne Forum Wiedzy

wakacje nad morzem w Polsce

 

Centralne Muzeum Morskie

03 październik 2011r.

Polska - mimo interesujących tradycji morskich, sięgających wczesnego średniowiecza - nie posiadała do niedawna muzeum morskiego z prawdziwego zdarzenia. Przed wojną były skromne próby stworzenia wystaw o tematyce związanej z morzem i żeglugą, lecz żadne z tych, cennych wprawdzie, ale tylko amatorskich poczynań nie przerodziło się w placówkę naukową, godną miana muzeum. Pierwszą wystawkę tego rodzaju zorganizował w 1920 r. oddział PTK w Pucku. Kolejne ekspozycje powstały w Muzeum Przemysłu i Techniki w Warszawie oraz przy Szkole Morskiej w Gdyni. Niewielką wystawkę oceanograficzną urządził znany naukowiec K.K. Demel (zm. 27 IX 1978 r.) na Stacji Rybackiej w Helu. Innym, godnym zanotowania faktem były zbiory prywatne Adama Żeleńskiego z Krakowa i znacznie bogatsze, zajmujące 10 pokoi (udostępnione publiczności od 1924 r.) prywatne "Muzeum Morskie" hr. Stanisława Ledóchowskiego w Warszawie.


Zabytki Słupska

25 maj 2012r.

Ulica Staromiejska z pięknymi attykami renesansowymi zniszczonych kamienic bogatych patrycjuszy słupskich wiedzie do zamku. Zamek to potężna budowla średniowieczna, o murach grubości do 2 metrów, postawiona w r. 1507 na miejscu dawniejszego zamku kasztelańskiego. Obok kościół Dominikanów z r. 1278, który zachował swe bogate wnętrze barokowe przed zniszczeniem w czasach reformacji dzięki temu, że został kościołem zamkowym. Główny ołtarz z r. 1602 — renesansowy. Dwa cenne nagrobki księżnej Croy z r. 1681 i jej syna, Ernesta Bogusława księcia


Hel

16 lipiec 2013r.

Hel Miasto na krańcu Mierzei Helskiej oddzielającej Zatokę Pucką od otwartego morza. Przy głównej ulicy zachowały się szachulcowe szczytowe domy rybackie z XVIil-XIX w. W gotyckim kościele z XV w" do 1945 r. ewangelickim, stojącym przy porcie, mieści się Muzeum Rybołówstwa z unikalnym w kraju skansenem łodzi rybackich. Ekspozycja składa się z części: wystawy we wnętrzu, plenerowego skansenu tradycyjnych łodzi rybackich i wieży widokowe (wys. 21 m). Blisko cypla mierzei stoi latarnia morska (wys. 41,5 m) z 1942 r., wzniesiona w miejscu poprzedniej z 1872 r.